Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę. A jeżeli małe rzeczy zrobią setki, tysiące czy miliony ludzi… to będzie to już duża rzecz, duży gest i duża akcja. Jest wtedy nadzieja na zmianę, poprawę i lepsze jutro. Razem zawsze możemy więcej!
- W tym roku chciałabym zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób - mówi Joanna Piotrowska, nauczyciel bilogii i przyrody. - Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Abyście samodzielnie wykonali środki czyszczące, dali drugie życie odpadom. Zachęcam do tego, abyście podjęli, chociaż jedno wyzwanie, wykonali zdjęcia swojej pracy i odesłali do mnie! Każda osoba, która zaangażuje się w akcję, otrzyma dodatkową ocenę z biologii lub przyrody.
1. Podejmij wyzwanie: Poszukaj przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj przyrody w dziwnych miejscach, zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi), przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, przyjrzyj się liściom, zidentyfikuj gatunek. Wykonaj zdjęcia, potwierdzające podjęcie wyzwania.
2. Podejmij wyzwanie: Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to. Kup (albo pozyskaj od znajomego działkowca) sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o podlewaniu. Wykonaj zdjęcia, potwierdzające podjęcie wyzwania.
3. Podejmij wyzwanie: Każdego dnia z naszego globu bezpowrotnie znikają jakieś gatunki. Konsekwencją wymierania gatunków, za kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, będzie fakt, że pewne gatunki roślin i zwierząt następne pokolenia będą mogły oglądać tylko z obrazków z książek. Aby zatrzymać istniejący trend zmniejszania się bioróżnorodności potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka.
Podejmij rolę edukatora i stwórz plakat, film lub prezentacje multimedialna na jeden z wybranych tematów:
- „Gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce i na świecie”
- „Sposoby ochrony bogactwa przyrodniczego w Polsce i na świecie”.
- „Przyczyny i skutki wymierania gatunków”. Odeślij pracę.
4. Podejmij wyzwanie Daj drugie życie odpadom! Wykonaj dekorację przestrzenną z wykorzystaniem surowców wtórnych, ukazując w ten sposób możliwość ich powtórnego zastosowania w kreatywny sposób. Wykonaj zdjęcia, potwierdzające podjęcie wyzwania. 5. Podejmij wyzwanie Wykonaj domowym sposobem środki czyszczące nieszkodliwe dla naszego zdrowia i nieinwazyjne dla środowiska. Oto przepisy na mikstury, które zastąpią groźne detergenty. Mikstury należy przelać do butelek lub słoików i opatrzyć etykietką. Wykonaj zdjęcia, potwierdzające podjęcie wyzwania.
Wszystkie szczewgóły znajdziecie tutaj: Dzien_Ziemi_-_22.02.2021.pdf