Włączyliśmy się do akcji "Szkoła do hymnu". O godzinie 11.11. w czwartek wszyscy ucznowie i nauczyciele zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.
Strofy o Ojczyźnie
10 listopada w bibliotece naszej Szkoły odbył się VIII Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "Strofy o Ojczyźnie".
21Konkurs jak co roku cieszył się ogromną popularnością wśród wszystkich uczniów. Siedemdziesięciu ośmiu uczestników zaprezentowało własną interpretację wierszy, które treścią nawiązywały do naszej Ojczyzny oraz historii odzyskania niepodległości.
Umiejętności recytatorskie prezentowali uczniowie z klas I-VIII. W konkursie najchętniej i najliczniej uczestniczyły dzieci klas I-III. Interpretacje poezji były przemyślane, ciekawe w odbiorze i jednocześnie różnorodne. Każdy z recytatorów otrzymał dyplom i słodką niespodziankę przygotowaną przez Radę Rodziców , a laureaci, podczas uroczystego apelu z okazji Święta Niepodległości, otrzymali dodatkowo piękne nagrody książkowe.
W kategorii klas 1- III wyróżnienia zdobyli:
1. Aleksandra Jurasz
2. Stanisław Jana
3. Wiktoria Płuciennik-Rinke 4. Amaliia Kukhar
5. Julia Nowak
oraz
6. Lena Furmańczyk 7. Hanna Szot 8. Kaja Kołodziejczyk 9. Jeremiasz Kulesza 10. Zuzanna Kałuziak 11. Jan Krawczyk 12. Magdalena Bojanowska 13. Maciej Kotowski 14. Mateusz Kalemba
W kategorii klas IV- VIII najlepiej zaprezentowali się:
12. Magdalena Bojanowska 13. Maciej Kotowski 14. Mateusz Kalemba
Organizatorem konkursu była p. Krystyna Superson, która zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim w 2023 w kolejnej jego edycji.
3c w Dolinie Bobru
Klasa 3c wzięła udział w wycieczce krajoznawczej szlakiem prowadzącym wzdłuż Doliny Bobru. Po drodze ucznowie podziwiali niezwykłe dzieła przyrody i piękne widoki,
10Uczniowie 3c odwiedzili Schronisko Perła Zachodu, zaporę wodną na rzece oraz wieżę widokową na wzgórzu w Jeleniej Górze. W drodze powrotnej trzecioklasiści zwiedzili również Zamek w Bolkowie.
Sala doświadczania świata
W naszej szkole powstała Sala Doświadczania Świata. To idealna przestrzeń, w której można uaktywniać wszystkie zmysły dzieci.
8Sala wyposażona jest w wielofunkcyjny panel z lampkami, które uruchamia się na różne sposoby. Dzieci uczą się dzięki niemu jak obsłużyć różne rodzaje włączników, a także dowiadują się, czym są związki przyczynowo- skutkowe i ćwiczą motorykę rąk: naciskają, przełączają, obracają, ciągną i przesuwają.
W sali znajdują się panele podłogowe w trzech kolorach, które dostarczają bogatych wrażeń wzrokowych i ćwiczą umiejętność koncentracji uwagi. Ponadto, obserwowanie przemieszczającego się pod powierzchnią panelu płynu ma działanie uspokajające. Panele mogą być wykorzystywane jako element terapii świetlnej.
Kolejnym elementem jest kurtyna światłowodowa, która daje ciekawe efekty świetlne poprzez zmianę kolorów oraz projektor przestrzenny Mathmos, który wyświetla na ścianie lub suficie poruszający się obraz o szerokości do 1,5 m i pobudza zmysły wzrokowe.
Kolejnym przyrządem jest kolumna wodna. Urządzenie to umożliwia sterowanie kolorem i nasyceniem bąbelków powietrza za pomocą pilota, posiada możliwość wyboru 7 kolorów świecenia. W sali znajduje się magiczna lampa, która jest idealnym uzupełnieniem kącików relaksacyjnych czy pomieszczeń sprzyjających stymulacji i aktywizacji zmysłów. Zmieniające się kolory stymulują uwagę dziecka i wprowadzają tajemniczy nastrój.
Mamy nadzieję, że nowoczesna sala będzie sprzyjała rozwojowi percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej naszych uczniów i będzie doskonałym miejscem relaksu, odpoczynku i wyciszenia.
Bal Świętych
31 października wszyscy święci balowali na naszej szkole ;). Były tańce, zabawy i słodycze. Impreza udała się bardzo, uczestnicy zachwyceni.
22W poniedziałek 31 października o godz. 18.00. księża pracujący w naszej szkole: Mieczysław Pajdo, Piotr Majcher i Adrian Żądło oraz samorząd szkolny zorganizowali "Bal świętych" dla dzieci klas 1-6 . Zabawa trwała do godz. 20.30. Imprezę poprowadził ks. Adrian Żądlo z p. Justyna Kochańską-Tułą. Były cukierki, ciastka, chrupki, soki, woda i co najważniejsze - wata cukrowa.
Każdy uczeń, który pojawił się na balu w przebraniu, otrzymał w nagrodę wafelek. Ponadto, uczestnicy zabawy otrzymywali świecące w ciemności bransoletki, ktore wykonywał ks. Majcher. W zabawie uczestniczyło około stu osób. Cześć uczniów przed balem wzięło udział w mszy sw. i w pochodzie z kościoła do szkoły.
Święto naszej Patronki
W październiku, jak co roku, wspominaliśmy Irenę Sendlerową. Zobaczcie, jak ucznowie i nauczyciele świętowali Dzień Patronki naszej szkoły.
10W ramach obchodów Dnia Patronki szkoły klasy IV - VIII uczestniczyły w ,,Poranku z Ireną Sendlerową", przygotowanym przez ósmoklasistów i p. Marzenę Gołąb oraz ks. Adriana Żądło. Artyści przypomnieli zebranym najważniejsze fakty z życia naszej Patronki, zilustrowane fragmentami utworów poetyckich i muzycznych. Podczas spotkania wyemitowano również film dokumentalny pt. ,,Kto potrafi tak żyć?", zrealizowany przez uczniów jednej ze szkół im. Sendlerowej. Dekorację na tę uroczystość przygotowały panie: Marlena Dąbek i Magdalena Kuchczyńska. Uroczystość otworzyła p. Marta Richter-Lesicka, wicedyrektor szkoły.
13Klasy młodsze rozpoczęły obchody porannym czytaniem dla Sendlerowej i odśpiewaniem hymnu szkoły na Jej cześć. Następnie w klasach wspominano sylwetkę patronki rozpiązując quizy i wykonując prace plastyczne. Na szkolnym korytarzu, obok pamiątkowej tablicy Ireny Sendlerowej pojawiły się portrety i drzewo pamięci.
16
Pasowanie pierwszych klas
Naszej szkole przybyło 84 pełnoprawnych uczniów: dziś pierwszoklasiści wzięli udział w uroczystości ślubowania i pasowania.
179W uroczystrości pasowania wzięli udział ucznowie, rodzice, nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców, Urządu Gminy w Dobroszycach oraz inspektor ds. oświaty p. Katarzyna Koreń.
Pasowanie przeprowadziała dyrektor szkoły p. Agnieszka Dorobiała, która apelowała do rodziców o wspieranie swoich dzieci w nauce i nakłanianie ich do systematycznej pracy.
Pierwszoklasiści wraz z wychowawczyniami: p. Joanną Misiuną, Agatą Klimkowską, Teresą Hold i Jolantą Łuczyk przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny, który wykonali perefekcyjnie za co zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Otrzymali również upominki ufundowane przez wójta gminy oraz książki.
Po apelu uczestnicy spotkania rozeszli się do swoich klas, by przy słodkim poczęstunku dalej świętować ten ważny dzień.
Pomaga i cieszy
Od września ucznowie naszej szkoły mogą korzystać z sali integracji sensorycznej. Atrakcyjne wyposażenie cieszy uczniów i ułatwia pracę nauczycielom.
4- Właściwa integracja sensoryczna wpływa na zdolności poznawcze i rozwojowe u dziecka. Właśnie dlatego powstała w naszej szkole sala integracji sensorycznej - podkreśla Agnieszka Dorobiała, dyrekltor szkoły. - W sali tej zaprojektowaliśmy kąciki i zestawy sensoryczne, które idealnie sprawdzają się jako element aranżacji bezpiecznej przestrzeni edukacyjnej dla naszych uczniów.
Sala jest piękna i kolorowa. Została wyposażona w duży sprzęt podwieszany, suchy basen, rozbudowane kąciki sensoryczne, kształtki rehabilitacyjne, piłki sensoryczne, pufy, tablice sensoryczno-manipulacyjne, labirynty manipulacyjne, materace czy sprzęt do ćwiczeń równowagi.
Całość uzupełniają liczne pomoce edukacyjne wspierające rozwój percepcji: wzrokowej, słuchowej, dotykowej i zapachowej oraz percepcji czucia głębokiego. Wpływają one także pozytywnie na rozwój małej i dużej motoryki dzieci.
- Wszystkie sprzęty skutecznie wspomagają terapię, wspierając sensorykę i ogólny rozwój dziecka oraz ułatwiają pracę naszym specjalistom - mówi Agnieszka Dorobiała.
Młodsi - lepsi
Drużyna chłopców młodszych awansowała do finału dolnośląskiego rozgrywek w unihokeju
4Zakończyły się zawody strefy wrocławskiej w unihokeju. Naszą szkołę reprezentowały drużyny chłopców i dziewcząt w dwóch kategoriach wiekowych. Najlepiej wypadli chłopcy w młodszej kategorii wiekowej. Zajęli I miejsce na zawodach w Kiełczowie i awansowali do finału dolnośląskiego. Zagrali w składzie: Kacper Chwiłka, Mateusz Kalemba, Aleksander Pilipiuk, Kacper Sytar, Grzegorz Zdanowicz, Bartłomiej Olender oraz Bartosz Smaga, Błażej Sroka, Gracjan Orlak, Jakub Babiarz, Stanisław Raczkowski i Marcel Solnica.
Tydzień SuperMocy
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu "Tydzień Uczniowskiej SuperMocy", który ma pomóc uczniom dostrzegać i doceniać własne talenty.
12W dniach 17 – 24.10. 2022 r. nasza szkoła z inicjatywy p. Joanny Piotrowskiej po raz pierwszy przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”. W ramach akcji uczniowie mieli możliwość odkrywania, pielęgnowania i zaprezentowania swoich mocnych stron, talentów i zdolności.
Przekonali się, że każdy ma supermoc, wystarczy tylko ją odszukać i uwierzyć w swoje możliwości. W tym roku dzieci z klasy 2b i 0a wzniosły się wysoko - wspólnie wykonaną rakietą, a uczniowie z klasy 2d, 5a i 5c zrobili gwiazdy, na których wypisali lub narysowali swoje mocne strony i talenty. Dodatkowo klasa 5a stworzyła niebo pełne gwiazd oraz skrzydła supermocy.
Wszystkim naszym szkolnym SuperBohaterom życzymy, aby zawsze odkrywali własne możliwości i dostrzegali w sobie to coś, co „pozwoli sięgać gwiazd”
Po zakończeniu eventu p. Joanna Piotrowska otrzymała tytuł "Odkrywca SuperMocy" a nasza szkoła tytuł "Szkoły Odkrywców SuperMocy".
DYPLOM_-_PROJEKT_TUS.pdf
Tajemnice lodu i wulkanów
24 października klasy Va oraz Vb wzięły udział w wycieczce do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach laboratoryjnych „Kraina lodu”
28Podczas warsztatów uczniowie odkrywali tajemnice substancji, która jest bezbarwna i bezzapachowa i w dodatku otacza nas na co dzień. Poznawali ją jednak w zupełnie innej formie. Zakładając strój laboratoryjny uczniowie zamienili się w małych chemików i wykonali kilka dymiących doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu. Podczas zajęć wspólnie odpowiedzieli na pytania:
- dlaczego lód jest suchy?
- czy suchy ód można jeść?
- jaką temperaturę ma suchy lód?
- czy suchy lód występuje naturalnie?
Na koniec wykonali efekty specjalne rodem z Hollywood!
W ramach warsztatów piątoklasiści zwiedzili również ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, podczas której m.in. pogłębili wiedzę na temat wulkanów i minerałów oraz skorzystali z platformy imitującej trzęsienie Ziemi. Dzięki temu doświadczeniu, mieli okazję przekonać się, że podczas aktywności sejsmicznej naszej planety, poruszanie staje się bardzo trudne.
Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
Czytanie dla Sendlerowej
17 października nasza szkoła wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.
23Uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione książki, które czytali podczas przerw. Do akcji włączyli się: Wójt Gminy Dobroszyce Artur Ciosek, Dyrektor Szkoły Agnieszka Dorobiała oraz koordynator wielu projektów w GCK Ewa Mielcarek.Przeczytali uczniom fragmenty z życia i działalności Ireny Sendlerowej, patronki naszej szkoły, której święto obchodzimy w październiku.
Pamięć o Kresach
Szkolny Wolontariat do 27 październiak zbiera białe i czerwone znicze, które zapłoną na polskie cmentarzach za naszą wschodnią granicą.
Zbliża się listopad, miesiąc pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich i przyjaciół pozostawiło na Kresach. Dolnośląscy uczniowie od kilku lat porządkują kresowe nekropolie, a w październiku zbierają znicze, aby w ten sposób zainaugurować kolejną edycję akcji prowadzonej we współpracy z TVP Wrocław - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.
Podobnie jak w latach ubiegłych zwracamy się do uczniów, ich rodziców i nauczycieli z prośbą o włączenie się do tej pięknej akcji i podarowanie symbolicznej lampki białej lub czerwonej, którą przekażemy do siedziby Telewizji Wrocław przy ul. Karkonoskiej 8. Znicze zapłoną na wielkich, narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, jak również na wszystkich 50 polskich cmentarzach na Ukrainie. Delegacje uczniów wyjadą na początku listopada z ekipą STUDIA WSCHÓD TVP, aby w różnych miejscach Ukrainy zapalić ognie pamięci na grobach naszych pradziadów i bohaterów narodowych.
Znicze prosimy przynosić do dnia 27 października do sali nr 220.
Za każdy okazany gest życzliwości serdecznie dziękujemy.
Opiekunowie Szkolnego Wolontariatu
Apel i życzenia
Dziś z okazji Dnia Edukacji Narodowej spotkaliśmy się na uroczystym apelu. Uczniowie przygotowali wiersze, skecze i piosenki, a Rada Rodziców kwiaty dla wszystkich pracowników szkoły.
Występy artystyczne przygotowały klasy 3a, 3b, 4a i 4b przy pomocy wychowawczyń: p. Hanny Bielaszewskiej, Dobrosławy Sołtys, Agnieszki Bażyckiej i Agnieszki Firmanty. Oprawę muzyczną przygotowała p. Justyna Kochańska Tuła i Agata Klimkowska z zespołem szkolnym oraz p. Anna Białek z szkolnym chórem.
Apel prowadziła Jagoda Stawska z kl. 8a, która w imieniu uczniów złożyła podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły.
- Dziękujemy za pomoc w odkrywaniu mocnych stron i poszukiwaniu siebie. Dziękujemy za radośc z naszych sukcesów i wspracie w trudnych chwilach - mówiła przewodnicząc a szkolnego samorządu.
W tym ważnym dniu dla całej szkolnej społeczności odwiedził nas były Dyrektor szkoły pan Leszek Waluk.
Za przygotrowanie uroczystości wszystkim zaangażowanym podziękowała pani Dyrektor Agnieszka Dorobiała.
170
2c w rezerwacie przyrody
Uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach w Rezerwacie Przyrody ,,Stawy Milickie". Obserwowali ptaki, spotkali się z ichtiologiem, zwiedzili zwierzyniec i Muzeum Rybactwa.
13Uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach w Rezerwacie Przyrody ,,Stawy Milickie" wchodzącego w skład Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy zaliczanego do najcenniejszych ekosystemów na świecie.
Pan Arkadiusz Berger - ichtiolog - specjalista od ryb, przekazał uczniom wiele ciekawych informacji o rybach hodowanych w kompleksie Ruda Sułowska. Podczas wyprawy wokół stawów dzieci korzystając z lornetek obserwowały miejsca bytowania kaczek, łabędzi, zimorodków, czapli, kormoranów.
Uczniowie zobaczyli też zwierzyniec, ścieżkę zmysłów i obejrzeli eksponaty zgromadzone w Muzeum Rybactwa.
Po pełnym emocji dniu z apetytem zjedli obiad w ,,Gospodzie 8 ryb" w Rudzie Sułowskiej.
Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
Ćwiczymy i utrwalamy
7 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
7 października obchodzono w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej cyklicznej akcji było propagowanie niekonwencjonalnej formy nauczania – uczenia się matematyki, a w szczególności utrwalenia przykładów z tabliczki mnożenia.
Tego dnia uczniowie klas starszych przypominali sobie różnorodne techniki obliczeń z tabliczki mnożenia wykonując ćwiczenia oraz rozwiązując zadania, zagadki i łamigłówki powiązane z mnożeniem.
Natomiast uczniowie klas młodszych wykonywali prace plastyczno- matematyczne, których celem było wymyślenie rymowanki ułatwiającej zapamiętanie trudnych przykładów z tabliczki mnożenia. Do ułożonych wierszyków uczniowie wykonywali powiązane z nim kolorowe ilustracje. Dzięki takiej akcji uczniowie mieli okazję utrwalić wiedzę.
Nauczyciele matematyki.
Na tropie prehistorii
Uczniowie z 2b i 2d odwiedzili Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu i wzięli udział warsztatach. Wrócili uśmiechnięci i pełni wrażeń.
06 pażdziernika klasy 2b oraz 2d wzięły udział w wycieczce do Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Dzieci uczestniczyły w prelekcji nt. życia ludzi i zwierząt w epoce kamienia, zwiedziły wystawy dostępne w muzeum oraz wzięły udział w warsztatach tematycznych.
Sprawdźcie się :)
Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach zDolny Ślązak. Dla chętnych są arkusze treningowe. Warto skorzystać .
Drodzy uczniowie szkół podstawowych!
Po raz kolejny mam przyjemność zaprosić wszystkich uczniów województwa dolnośląskiego do udziału w konkursach zDolny Ślązak. Zachęcam wszystkich uczniów województwa dolnośląskiego do skorzystania z proponowanej oferty i życzę sukcesów oraz satysfakcji z efektów własnej pracy. Jednocześnie wyrażam uznanie dla nauczycieli, którzy systematycznie przygotowują dzieci i młodzież do udziału w konkursach.
Sposobem na rozwijanie swoich zainteresowań i uzdolnień jest udział m.in. w konkursie zDolny Ślązak, dlatego zachęcamy do wytrwałej pracy w treningu życząc każdemu uczestnikowi odniesienia SUKCESU!
W w linku poniżej arkusze treningowe z ubiegłych lat.
ARKUSZE ze wszystkich etapów znajdziecie pod adresem zdolnyslazak.edu.pl/?site=arkusze
Z wyrazami szacunku Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Najlepsi z niemieckiego
Lena Stankiewicz, Jan Orlak i Maja Stolecka zajęli najwyższe miejsca w Szkolnym Konkursie Ortograficznym z języka niemieckiego. Gratulujemy!
W dniu 28 września odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny z języka niemieckiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas ósmych, którzy uczą się języka niemieckiego drugi rok. Uczestnicy konkursu pisali dyktando i wykonywali zadania sprawdzające znajomość zasad pisowni.
Najwyższe miejsca zajęli: Lena Stankiewicz (I miejsce), Jan Orlak (II miejsce) i Maja Stolecka (III miejsce). Wszystkim gratulujemy sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach językowych.
Warsztaty w Kolejkowie
W środę 5.10 uczniowie kl. 1b i 2 a odwiedzili największą w Polsce makietę kolejową we Wrocławiu i wzięli udział warsztatach.
6W Kolejkowie dzieci miały możliwość poznania historii Dolnego Śląska, najważniejszych budowli i miejsc turystycznych. Uczniowie przyglądali się miniaturowym ludziom podczas ich pracy czy czasu wolnego a odtworzone ulice Wrocławia, miasta i zabytki Dolnego Śląska pobudziły wyobraźnię dzieci i pozwoliły Im poznać miasto Wrocław z innej perspektywy. Na zakończenie zwiedzania wszyscy uczniowie otrzymali dyplom za udział w warsztatach tworzenia cudownego świata w miniaturze.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie