• AKTUALNOŚCI

          • IV a i IV b w Złotym Stoku i Ząbkowicach
            • IV a i IV b w Złotym Stoku i Ząbkowicach

            • Dwie klasy IV podczas szkolnej wycieczki zwiedziły zabytkową kopalnię złota, średniowieczną osadę górniczą, a także miasto Frankensteina. 

              Klasy IV a i IV b w Złotym Stoku i Ząbkowicach Śląskich

               

              Uczniowie klasy IV a i IV b pod opieką pani Anny Dukiewicz i Joanny Piotrowskiej 21 czerwca odwiedzili zabytkową Kopalnię Złota.  Odkrywali tajemnice i historię podziemnych chodników i sztolni, w tym owianej legendą „Sztolni Gertruda”.

              Odważni i ciekawscy czwartoklasiści spotkali się z Gnomem w Chodniku Śmierci i „Sztolni Czarnej”, co było bardzo emocjonującym przeżyciem. Mieli też możliwość przejażdżki podziemnym tramwajem oraz podziwiania jedynego w Polsce podziemnego wodospadu.

              Kolejnym odwiedzonym przez uczestników wyprawy miejscem była średniowieczna osada górnicza, w której zobaczyli, a nawet korzystając z siły własnych mięśni wprawiali w ruch różne rodzaje średniowiecznych urządzeń technicznych tj. kierat. Na trasie zwiedzania był również tajemniczy Labirynt Strachu oraz Chata Kata, w której zaprezentowano, jakie kary groziły przestępcom w X - XV wieku.

              Po obiedzie, mali zdobywcy przyjechali do Ząbkowic Śląskich – „miasta Frankensteina”, gdzie zwiedzali m.in. Rynek z Ratuszem, Krzywą Wieżę oraz Izbę Pamiątek Regionalnych z laboratorium doktora Frankensteina.

               

              Poniżej wypowiedzi uczniów na temat wycieczki:

               

              „Moim zdaniem była to najlepsza wycieczka spośród wszystkich w klasie czwartej. Ciekawy był Labirynt Strachu. Bardzo polecam tam pojechać, ponieważ jest dużo ciekawych atrakcji”

              Laura, klasa IV a

               

              „Wycieczka była bardzo udana. Najbardziej podobał mi się Labirynt Strachu, w którym była nietypowa kładka do przejścia. Przewodnik był super! Oceniam wycieczkę dając jej 10 punktów na 10 możliwych.”

              Aleksandra, klasa IV a

               

              „Było bardzo ciekawie, najlepsza była kopalnia i Labirynt Strachu. Wszystko było fajne, a wycieczka dobrze zaplanowana. Super!”

              Wiktoria, klasa IV a

               

              „Wycieczka przebiegła bardzo dobrze. Był fajny Labirynt Strachu, średniowieczne urządzenia, Kopalnia Złota, a na koniec Ząbkowice Śląskie, w których rozmawialiśmy o Frankensteinie i jego historii.”

              Brajan, IV a

               

              „Wczoraj byliśmy w Złotym Stoku i Ząbkowicach Śląskich. Ogromnie podobał mi się podziemny wodospad i Chata Kata. Trochę bałam się w Labiryncie Strachu. Mogłam poczuć się jak więzień w dawnych czasach, ponieważ wraz z kolegami, w wiosce górniczej, wciągałam za pomocą kieratu na szczyt wzniesienia kilkutonowy wózek ze skałami. Poza tym mieliśmy bardzo fajnego przewodnika, który lubił żartować.”

              Julia , klasa IV a

               

              „Wycieczka była super! Zwiedziliśmy sztolnie, wioskę górniczą i laboratorium Frankensteina. Najbardziej polecam sztolnie, bo można się dużo nauczyć. Polecam także zjeżdżalnie w Labiryncie Strachu. Ogólnie warto tam pojechać na cały dzień.”

              Lilianna, klasa IV b

               

              „ Wycieczka była bardzo fajna, mieliśmy super przewodnika, który był sympatyczny i zabawny. Opowiadał nam o skałach i minerałach występujących w kopalni. Przechodziliśmy przez wąskie przejście do podziemnego wodospadu, do którego prowadziło prawie 100 schodów w głąb Ziemi. Zwiedzaliśmy starą osadę górników, byliśmy w Labiryncie Strachu (polecam),spotkaliśmy się z katem, który pokazał nam szubienicę. Widzieliśmy także Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich, zwanych kiedyś miastem Frankensteina.”

              Szymon, klasa IV b

          • Zabawy z książkami
            • Zabawy z książkami

            • W roku szkolnym 2021/22 piątoklasiściści z przedszkolakami wspólnie czytali i bawili się w ramach projektu "Mole książkowe".

              W drugim okresie roku szkolnego 2021/2022 uczniowie klasy 5b wspólnie z grupą Jagódki z Gminnego Przedszkola w Dobroszycach realizowali projekt „Mole książkowe".

              Koordynatorkami projektu były panie: Agnieszka Bażycka (nauczycielka języka polskiego) oraz Agnieszka Hejnar-Jaros (wychowawczyni grupy Jagódek z przedszkola). Na ostatnich zajęciach dołączyła do naszych spotkaN zerówka, której wychowawczynią jest Kinga Furgał.

              Spotkania odbywały się dwa razy w miesiącu naprzemiennie w obu placówkach. Podczas zajęć uczniowie klasy 5b czytali przedszkolakom bajki, następnie prowadzili z nimi rozmowy na temat wartości moralnych płynących z przesłania bajek, a każde zajęcia kończyły się wspólną zabawą.

              Czas wspólnych spotkań był bardzo wartościowy, pouczający i wesoły. Dziękujemy! 

          • Apele, odjazdy autobusów
            • Apele, odjazdy autobusów

            • 24 czerwca uroczyście żegnamy rok szkolny 2021/22. Przeczytajcie, o której spotykamy sie na apelach i jak tego dnia kursują szkolne autobusy.

              Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 odbędzie się dnia 24 czerwca 2022r. na sali gimnastycznej w szkole, według następującego grafiku:

              1. Klasy VII-VIII- apel o godz. 8.30.

              2. Klasy I-VI- apel o godz.10.00.

               

              Autobusy szkolne przywiozą uczniów do szkoły według następującego planu:

               

              1. Klasy VII-VIII-przyjazd na godz. 8.00 do szkoły, odjazd do domu ok. godz.10.00.

              2. Klasy I-VI- przyjazd na godz. 9.30. do szkoły, odjazd do domu ok. godz. 11.45.

              Prosimy, aby uczniowie klas I-VI czekali na przystankach autobusów do szkoły o godz. 9.00.

          • Wycieczka do Kłodzka
            • Wycieczka do Kłodzka

            •  czerwca klasy 7 i 8 zwiedzały Kłodzko. Wycieczka bardzo się udała, a biegi przez ciemne tunele twierdzy - jak zapewniali uczestnicy - to wspomnienie niezapomniane. 

              Relacja Kingi Szot i Amelii Jakubowskiej z 7b:

              "Wycieczka była ciekawa. Zwiedzaliśmy Twierdzę Kłodzko oraz miasto poznając historię i kulturę tego zabytkowego miejsca. W twierdzy zeszliśmy do podziemnych korytarzy, które były istnym labiryntem. Nie obeszło się bez pobrudzonych kolan. Po historycznej lekcji ruszyliśmy do Minieurolandu. To było także interesujące i bardzo piękne miejsce na naszej mapie podróży."

               

          • Zerówka w krainie alpak
            • Zerówka w krainie alpak

            • W czerwcu dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Krainę Alpak w Krakowianach. Był spacer z alpakami i warsztaty plastyczne. Wszystko w otoczeniu pól lawendy.

          • Karty rowerowe zdobyte
            • Karty rowerowe zdobyte

            • W czerwcu w naszej szkole odbyły się egzaminy na kartę rowerową dla uczniów klas 4-8. 

              W dniach od 13-15.06.2022 roku w naszej szkole odbyły się egzaminy na kartę rowerową. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. W tym roku szkolnym udział w egzamienie zgłosiło się wielu uczniów, co bardzo nas cieszy.

              Swoje umiejętności i wiedzę sprawdzali uczniowie z klas 4 - 8.

              Egzaminy przeprowadziły Pani Wicedyrektor Danuta Noga, Pani Barbara Szypa i Pani Anna Dukiewicz.

          • Wyprawa na agaty
            • Wyprawa na agaty

            • 6 czerwca uczniowie klas 7a, 8b, 7c oraz 7d pojechali na wycieczkę przyrodniczą do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie.

               

              6 czerwca uczniowie klas VII a, VII b, VII c oraz VII d pod opieką pani Joanny Piotrowskiej, Agnieszki Firmanty i pana Piotra Buraka uczestniczyli w wycieczce przyrodniczej do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie. Dzięki instrukcjom profesjonalnego geologa, w nieczynnym malowniczym kamieniołomie w Lubiechowej, każdy uczeń sam poszukiwał różnego rodzaju minerałów, w tym najbardziej charakterystycznych dla tego regionu agatów. Po powrocie do Dobkowa, w pracowni kamieniarskiej edukator wytłumaczył, na czym polega cięcie i szlifowanie kamieni, a następnie odnalezione okazy pociął za pomocą piły diamentowej. W ramach warsztatów siódmoklasiści zwiedzili z przewodnikiem ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Ruchome makiety, modele i multimedia, pomogły im zaznajomić się z tajnikami przeszłości naszej planety, a przede wszystkim poznać Krainę Wygasłych Wulkanów. Uczniowie mieli również okazję doświadczyć „trzęsienia ziemi” wchodząc na ruchomą platformę, imitującą wstrząsy o wielkości 4 w skali Richtera.

              Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy.

              Symulacja trzęsienia ziemi.

              I opinia uczestników:

              "Wycieczka do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej pod opieką p. Agnieszki Firmanty, p. Joanny Piotrowskiej oraz p.Piotra Buraka to świetna przygoda i superdoświadczenie. Nie tylko teoria, ale również praktyka zainteresowały wielu uczniów.

              Zajęcia terenowe zachęciły nas do poszerzania wiedzy o geologi. Zwiedzanie ,,Krainy Wygasłych Wulkanów" i poznawanie wnętrza naszej Ziemi było ekscytujące. Uczniowie 7b podkreślają: ,,Nigdy nie byliśmy na lepszej wycieczce terenowej" 

              Kinga Szot i Amelia Jakubowska

          • Uczniowie do samorządu
            • Uczniowie do samorządu

            • W poniedziałek zaczynamy kampanię wyborczą do Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbędą się 22 czerwca 2022r. Czekamy na Wasze zgłoszenia.  

              Zachęcamy do startu w wyborach. Czekamy na wasze kandydatury. Od poniedziałku chętni do samorządu mogą rozpocząć kampanię wyborczą. Przygotujcie plakaty i/lub ulotki. 

          • 8b zwiedzała Kraków
            • 8b zwiedzała Kraków

            • Uczniowie klasy 8b podczas dwudniowej wycieczki zwiedzili Kraków i Wieliczkę. Wrócili bardzo zadowoleni i rozśpiewani. Obejrzyjcie zdjęcia i przeczytajcie opinie ósmoklasistów o wyprawie. 

              Uczniowie pod opieką p. Agnieszki Firmanty i ks. Adriana Żądło zwiedzili kopalnię soli w Wieliczce, katedrę wawelską, wystawę “Wawel zaginiony”, muzeum w Sukiennicach oraz bazylikę Mariacką.  

              • Jestem bardzo zadowolona z wycieczki i dumna z postawy dzieci - podkreślała Agnieszka Firmanty, wychowawczyni klasy. - Ani razu nie było sytuacji, w której musielibyśmy się denerwować. Wszyscy, z którymi mieliśmy styczność, twierdzili, że nie widzieli grzeczniejszych dzieci. 

              Poznajcie też opinie kilku uczestników wycieczki: 

              “Wycieczka do Krakowa była wspaniałym doświadczeniem. Zwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych miejsc, sprzyjała nam pogoda i przyjazna atmosfera. Najbardziej zainteresował mnie Wawel. Z każdej strony wyglądał tak majestatycznie. Myślę, że w przyszłości wszyscy bedzięmy miło wspominać ten spędzony razem czas”.  

              “Moim zdaniem wycieczka była udana. Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych atrakcji była kopalnia soli w Wieliczce. Duże wrażenie wywarł na mnie także zamek Wawelski”.  

              “31 maja wybraliśmy się w krótką podróź do Krakowa. Bardzo miło wspominamy ten wyjazd. Zwiedziliśmy wiele interesujących miejsc np. kościół Mariacki, czy słynne krakowskie Sukiennice. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wycieczce”.  

              “Wycieczka do Krakowa była niezwykła i bardzo ciekawie zorganizowana. Powitali nas księża, którzy zaśpiewali nam hymn Afryki. Pierwszego dnia, 31 maja, zwiedziliśmy najsłynniejszy polski zamek - Wawel oraz piękną kopalnię soli - Wieliczkę. W dniu dziecka dostaliśmy słodkie upominki oraz podziwialiśmy piękne stare miasto w Krakowie. Bardzo mi się podobało”.  

              “Uważam, że wycieczka do Krakowa była dla całej naszej klasy niezwykle miłym i ekscytującym przeżyciem. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele pięknych miejsc takich jak katedra wawelska oraz kościół Mariacki. Ośrodek, w którym się zatrzymaliśmy był zadbany, czysty i oferował bardzo przystępną cenę”. 

               To była już ostatnia, pożegnalna wycieczka klasy przez ukończeniem szkoły. 

              Zdjęcia poniżej wykonała Maja Orszulak z 8b.

          • Festyn z atrakcjami
            • Festyn z atrakcjami

            • 1 czerwca uczniowie, rodzice i nauczyciele bawili sie wspólnie na szkolnym festynie. Obejrzyjcie fotograficzną relację z tego niezapomnianego dnia.  

              Wszystko faktastycznie się udało dzięku wysiłkowi wielu osób. Bardzo dziękujemy! A dzieciom: dużym i małym życzymy wielu fajnych, słonecznych dni. 

          • Konkurs "Mam talent"
            • Konkurs "Mam talent"

            • 14 osób zostało wyróżnionych w szkolnym konkursie "Mam talent". Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka mogliśmy podziwiać niezwykłe umiejętności naszych uczniów. 

              Uczestnicy "Mam Talent" otrzymali upominki, dyplomy i słodycze.

          • Zawody sportowe
            • Zawody sportowe

            • 1 czerwca podczas festynu z okazji Dni Dziecka odbyły się zawody sportowe dla klas 1-3, natomiast klasy starsze rozegrały turniej siatkówki i mecz piłki nożnej. 

              wszystkie klasy 1-3 biorące udział w zmaganiach sportowych (wyścigi rzędów i przeciąganie liny) zostały wyróżnione dyplomem. Uczniowie musieli wykazać się o współpracą w zespole oraz zwinnością, szybkością i siłą. Rywalizacji towarzyszyła przede wszystkim dobra zabawa.

               

          • 1d dla Mamy i Taty
            • 1d dla Mamy i Taty

            • 31 maja klasa 1d uroczyście  świętowała Dzień Mamy i Taty. Uczniowie zaprezentowali krótki występ artystyczny, podczas którego zatańczyli, zaśpiewali a także wyrecytowali wiersze dla ukochanych rodziców. Na zakończenie dzieci wręczyły rodzicom upominki i złożyły życzenia.

          • Egzaminy klas ósmych
            • Egzaminy klas ósmych

            • 24, 25 i 26 maja odbywają się w naszej szkole tak, jak w całym kraju, egzaminy ósmoklasistów. Trzymamy za was kciuki i życzymy powodzenia! 

          • 1b i 1d na wycieczce
            • 1b i 1d na wycieczce

            • Pierwszaki odwiedziły campus w Domasławicach. Było i twórczo i poznawczo. Wszyscy wrócili zmęczeni zadowoleni. 

              20 maja uczniowie klas 1d i 1b wybrali się na wycieczkę do Campusu w Domasławicach. Dzieci wysłuchały wielu ciekawych informacji na temat Doliny Baryczy, wzięły także udział w kreatywnych warsztatach technicznych String Art. Po zajęciach uczniowie mieli okazję skorzystać z parku linowego, odwiedziły także zagrodę z kozami. Wycieczka zakończyła się smacznym obiadkiem, po którym wróciliśmy do naszej szkoły.

          • W maju w bibliotece
            • W maju w bibliotece

            • W maju wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w lekcjach bibliotecznych „ Spotkania z książką”. Takie zajęcia dla pierwszaków odbywają się w naszej szkole co roku.  

               

              • Uczniowie mieli okazję posłuchać Grzegorza Kasdepki „Co to znaczy…”; króciutkich opowiadań o tytułach : „Bić się z własnymi myślami”, „Być całym w skowronkach”, czy „Coś komuś chodzi po głowie”. Dyskutowaliśmy na temat tych zwrotów. Tłumaczyliśmy sobie ich znaczenie oraz nieporozumienia z nich wynikające - mówi Krystyna Superson, bibliotekarka.  

              Na pamiątkę wizyty w bibliotece każdy z uczniów otrzymał książkę pt. Pierwsze abecadło”. 

              Natomiast chętni uczniowie klas drugich i trzecich, a było ich 30, wzięli udział w konkursie czytelniczym „Wiem i pamiętam co czytam”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości wierszy Juliana Tuwima: „Lokomotywa”, Abecadło”, „Ptasie radio” i „Ptasie plotki”. 

              Wszyscy uczniowie uczestniczący w zajęciach otrzymali dyplomy, a jeden, najlepszy uczeń z każdej klasy, obdarowany został książką. Pierwsze miejsce spośród wszystkich uczniów klas 2 i 3 biorących udział w konkursie zajął Adam Łuczak z klasy 2 c, drugie miejsce zajęła Dobromiła Miś również z klasy 2 c. 

              Dyplomy i nagrody wręczyła Pani Dyrektor Agnieszka Dorobiała. Dyplomy przygotowała Pani Anna Zdanowicz.  

          • Fajnie pobyć razem
            • Fajnie pobyć razem

            • 13 maja klasa 5b zorganizowała w szkole wieczorek integracyjny, a uczniowie z 7b spędzili noc w swojej klasie oglądając filmy. 

              13 maja 2022 roku klasa 7b pomogła w organizacji wieczorku integracyjnego młodszych koleżanek i kolegów z klasy 5b. W przygotowania zaangażowali się także uczniowie klasy 8a.

              Niezwykłe spotkanie rozpoczął piknik oraz zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci grały również w gry planszowe. Na wieczór przygotowano też bajki i filmy.

              Kontynuacją spotkania była noc filmowa klasy 7b, która zakończyła się następnego dnia o 6.00. Z zaplanowanych tytułów obejrzano jeden. Ciekawsze były rozmowy, wspólne przygotowanie posiłku -  po prostu bycie razem.

              Niezapomniana impreza była możliwa dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli: p. Ewy Bierskiej i Joanny Siwiec oraz p. Renaty Szczepaniak

          • Konkurs recytatorski
            • Konkurs recytatorski

            • Adam Łuczak i Wiktor Solnica z klasy 2c zostali wyróżnieni w klasowym konkursie recytatorskim  "Wiosenna Poezja". Gartulujemy!

              Kazdy uczeń klasy 2c przygotował dowolny wiersz o tematyce wiosennej i przedstawił podczas konkursu. Występy oceniały p. Anna Mikuła, wychowawczyni i p. Krystyna Superson, bibliotekarka szkolna.

              Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz kwiatki, natomiast wyróżnieni: Adam Łuczak i Wiktor Solnica dodatkowo ksiązki z wierszami dla dzieci. 

          • Uwaga! Dzień IDOLA!
            • Uwaga! Dzień IDOLA!

            • 13 maja świętowaliśmy Dzień Idola. Kto się przebrał, nie był pytany. :) Obejrzyjcie szkolną galerię bohaterów.  

              Każdy uczeń, który w najbliższy piątek przyjdzie do szkoły przebrany za swojego idola, uniknie pytania i złych ocen. 

              Do zabawy zaprasza Samorząd Szkolny. Jesteśmy bardzo ciekawi waszych wyborów. :)

          • Wyprawa przyrodnicza
            • Wyprawa przyrodnicza

            • 4 maja 2022r. dzieci z klas 1d, 1b, 1a oraz 2a wzięły udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego oraz Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. 

              4 maja 2022r. dzieci z klas 1d, 1b, 1a oraz 2a wzięły udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego oraz Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat życia zwierząt oraz wzrostu roślin. Dzieci podziwiały zgromadzone w muzeum eksponaty, wysłuchały wielu informacji na temat życia wybranych owadów, ptaków, ssaków i gadów. Wśród wielu ciekawostek uczniowie mogli zobaczyć naturalnej wielkości szkielet płetwala błękitnego czy wymarłego już  jelenia olbrzymiego.   Po wizycie w muzeum uczniowie wybrali się do Ogrodu Botanicznego, który zachwycił wszystkich bogactwem gatunków roślin, ich kolorów i zapachów. Przechadzając się ścieżkami ogrodu mogliśmy podziwiać piękne wiosenne kwiaty oraz kwitnące już krzewy. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń oraz wiadomości z zakresu przyrody. Po zakończeniu wycieczki dzieci udały się na zdrowy posiłek.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach
      • 71 314 11 25 sekretariat wew. 10 lub kom. 512 532 870; dyżurka wew. 13; psycholog wew. 20; pedagog wew. 21; logopeda wew. 16; higienistka wew. 15; biblioteka wew. 18;
      • Dobroszyce 56-410, ul. Parkowa 5, 56-410 Dobroszyce Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych